Upravit stránku
12. 12. 2016Pražan Jiří

Difuzně otevřená, nebo difuzně uzavřená konstrukce? Znáte mezi nimi rozdíl? Mnoho stavebníků bohužel netuší, jak se tyto dva odlišné typy konstrukcí chovají a na jakém principu jsou založeny. Hlavním úkolem uvedených konstrukcí je vypořádat se se vzdušnou vlhkostí, která na stěnu působí zevnitř i zvenčí. A každá z nich na to reaguje trochu jinak.

Rosný bod musí být mimo konstrukci

V konstrukci dřevostavby nesmí v žádném případě docházet ke kondenzaci vodní páry. Ta nastává, když už se vzduch ochladí natolik, že pára nemůže být v plynném skupenství a kondenzuje na vodu (= rosný bod). Tento proces ale vždy musí proběhnout mimo stěnu.

Typická situace nastává v zimě, kdy je vnitřní povrch stěny teplý a venkovní vzduch velmi studený. Než vzduch chybně vyrobenou stěnou projde, natolik se ochladí, že kondenzuje již uvnitř konstrukce. A problém je na světě. Hrozí vznik hub a plísní, které ohrožují lidské zdraví, a potom i stabilitu konstrukce stěny.

Poznejte difuzně otevřenou konstrukci

Zatímco difuzně uzavřená konstrukce zamezuje procházení vodní páry skrz stěnu (používá parotěsné fólie), difuzně otevřená konstrukce průchodu páry nebrání. A proto můžeme tvrdit, že takový dům „dýchá“. Vlhkost, která v domě vznikne, má tendenci dostat se ven a stěny jí v tom nebrání. Pro nás to znamená příjemné a hlavně zdravé mikroklima v interiéru. Vždy ale záleží na správné skladbě stěny. Stěna difuzně otevřené konstrukce se skládá z několika vrstev difuzně otevřených materiálů a izolací.

Jádrem stěn KLIMADOMŮ jsou křížově lepené panely (KLP) vyrobené ze smrkového dřeva. Právě dřevo se na celém systému podílí velmi výraznou měrou. Má schopnost ukládat v sobě vlhkost a uvolňovat ji tehdy, když je potřeba. Rodinný dům, jehož součástí je asi 40 kubíků dřevní hmoty, má v sobě uložený přibližně 800 l vody, pomocí které vyrovnává deficit vlhkosti v topné sezóně. Dřevo tak můžeme vnímat jako takový přirozený regulátor vlhkosti, který zajišťuje zdravé klima po celý rok, to je 50% vlhkost vzduchu při 20-22 °C. V takovém domě je pak radost bydlet, nemyslíte?